tenyésztés
2005.03.06. 13:26
A klub feladatát képezi a Német Boxer tenyésztését a szabvány által elõírt irányelvek szerint fenntartani, és olyan módon támogatni, hogy a tenyésztés széles körben a munkakutya formai értékével és lényegével összefüggõ ideális elképzeléseket minél jobban közelítse meg (chien de travail- FCI). Ezen feladatból keletkezik minden tenyésztõ számára az a kötelesség, hogy a tenyésztést kizárólagosan ideális szempontok szerint alakítsa, függetlenül attól, hogy kan vagy szuka tulajdonosa vagy tartója-e.
1. A tenyésztés és annak célja
A klub feladatát képezi a Német Boxer tenyésztését a szabvány által elõírt irányelvek szerint fenntartani, és olyan módon támogatni, hogy a tenyésztés széles körben a munkakutya formai értékével és lényegével összefüggõ ideális elképzeléseket minél jobban közelítse meg (chien de travail- FCI). Ezen feladatból keletkezik minden tenyésztõ számára az a kötelesség, hogy a tenyésztést kizárólagosan ideális szempontok szerint alakítsa, függetlenül attól, hogy kan vagy szuka tulajdonosa vagy tartója-e. A Tenyésztési Szabályzat változtatásai tekintetében csak az Országos Tanács az illetékes.
2. Tenyésztési eljárások
Az alábbi tenyésztési eljárásokat különböztetjük meg: a) Tiszta tenyésztés: Azonos fajtához tartozó kutyák pároztatása, melynek során az õsök között nem szükséges rokoni kapcsolatnak fennállnia.
b) Vonaltenyésztés: Azonos õsök halmozása a 3. és 4. generációban.
c) Beltenyésztés: Többé-kevésbé szoros rokonságon belüli tenyésztés és abban az esetben merül fel, ha az apai és az anyai õsök között áll fenn közvetlen rokonság.
d) Rokontenyésztés: Párzás a legközelebbi rokonságon belül, tehát testvérek vagy egyik szülõ és a közvetlen utódja között. Minden tervezett rokontenyésztést megelõzõen a tenyésztõ köteles a Tenyésztési Vezetõ hozzájárulását a Területi Csoport Tenyésztési Felügyelõn keresztül beszerezni. Elutasító értesítés esetén, 14 napon belül írásban fellebbezés nyújtható be a Tenyésztési és Tenyésztési Kiválasztási Fõfelügyelõnél. Ennek döntése végleges.
3. Tenyészérték
Boxerünk tenyészértékét három osztályba soroljuk: a) Valamennyi olyan boxer tenyésztése engedélyezett, amely a budaõrsi székhelyû Nemzeti Boxer Klub fõtörzskönyvében vagy az FCI-hez csatlakozott valamely külföldi boxer-tenyészegyesület fõtörzskönyvében bejegyzésre került és jelen tenyésztési szabályzat (NBK) 4. pontjában támasztott követelményeket teljesíti.
b) Tenyészteni azokkal a boxerekkel lehet, amelyek tenyészpróbán (NBK) sikeresen szerepeltek (lásd ezzel kapcsolatban a Tenyészpróba Szabályzatot).
c) Az alábbi esetekben nem engedélyezett a boxerek tenyésztése: 1. ha súlyos hiányosságokat állapítanak meg a feno- és/vagy genotípus tekintetében, 2. ha hereproblémákat állapítanak meg, 3. ha közepes, vagy súlyos csípõizületi diszpláziában (HD) szenvednek, 4. ha kétszer vettek részt sikertelenül tenyészalkalmassági vizsgán, 5. ha szukák két alkalommal császármetszéssel hoztak világra utódot (az adott szukát tekintve), 6. ha olyan személyek tartásában, vagy tulajdonában vannak, akik nem magyar állampolgárok és nem rendelkeznek állandó, magyarországi lakcímmel, 7. ha a szabványban megnevezett sárga vagy csíkos színtõl eltérõ (pl. fehér vagy foltos) alapszínnel rendelkeznek (csak Regisztert kaphatnak), 8. ha tenyészésre nem engedélyezett állatok utódjai; ezek az NBK fõtörzskönyvbe sem jegyezhetõk be, 9. ha a tenyészalkalmassági vizsgán nem megfelelt állatok utódjai vagy a Nemzeti Boxer Klub részérõl "tenyésztési letiltást" kapott és ezt követõen külföldön tenyésztésre felhasznált szülõk leszármazottai.
4. A tenyészállatokkal szemben támasztott követelmények
a) Minden tenyésztésre történõ felhasználás elvi elõfeltétele, hogy mindkét tenyészpartner egészséges legyen. Ha fennáll annak a gyanúja, hogy esetleg genetikai eredetû betegség áll fenn, a Tenyésztési és Tenyésztési Kiválasztási Fõfelügyelõ jogában áll, hogy érintett boxer tulajdonosától vagy tartójától a Tenyésztési és Tenyésztési Kiválasztási Fõfelügyelõ részérõl megnevezendõ specialista által elvégzendõ szakállatorvosi vizsgálatot kérni. Az érintett boxer tenyésztési tiltást kap, ha a tulajdonos vagy a tartó vét az együttmûködési kötelezettséggel szemben, vagy a vizsgálat betegséget derít fel.
b) Az elsõ tenyésztési felhasználás idõpontját tekintve a minimális életkor kanok és szukák esetében 18 hónapban került meghatározásra.
c) A tenyésztési felhasználás idõpontját tekintve a maximális életkor szukák esetében 7 évben került meghatározásra, a fordulónap az érintett szuka születésnapja. Azon szukák esetében, amelyek tenyészértéke bizonyítást nyert, amelyek nem császármetszéssel hozták világra utódaikat és amelyek hímnemû utódai körében nem jelentkezett here-probléma, kérvény alapján a Tenyésztési Felügyelõn és az Országos Csoport Tenyésztési Felügyelõn keresztül a tenyésztési vezetõtõl 1 éves tenyésztési meghosszabbítást kaphatnak (a betöltött 8. életévig). Azon szukák esetében, amelyek 8 kölyöknél többet nevelnek egy almon belül - dajkakutya segítsége nélkül -, a tenyésztési szünet elõírásai érvényesek. A kanok számára a tenyésztési felhasználás korlátlan. Egy kan egy napon csak egy szukát fedezhet!
d) Amennyiben valamely szukát két egymást követõ olyan tüzelése során termékenyítettek meg, amelynél a szülés és a fedezési nap között 8 hónapnál rövidebb idõ telt el, úgy a következõ tüzelés nem használható fel.
e) Enyhe csipõizületi diszpláziában szenvedõ boxerek csak csipõizületi diszplázia-mentes, vagy csipõizületi diszplázia átmeneti formájában szenvedõ partnerekkel pároztathatóak.
f) A sikeres tenyészpróbát igazolni kell. A sikeres tenyésztési kiválasztás magában foglalja a tenyészpróbát. A tenyészalkalmassági vizsga napján rendelkezésre kell állnia a csipõizületi diszplázia leletnek. A boxer tenyésztési engedélyét a Tenyésztési és Tenyésztési Kiválasztási Fõfelügyelõ korlátozhatja, ill. visszavonhatja, amennyiben az utódok átlagon felüli mértékben terheltek tenyésztés-kizáró hibákkal. Fenti elõfeltételekkel nem rendelkezõ külföldi fedezõ kanokat kérvény alapján a Tenyésztési és Tenyésztési Kiválasztási Fõfelügyelõ tenyésztésre engedélyezheti.
g) Kanonként és naptári évenként engedélyezett fedezési aktusok maximális száma: 50 db/év.
h) A tulajdonos vagy a tartó köteles külföldi szukákkal létrejött fedezési aktusokat is bejelenteni a Törzskönyvezési Osztálynak.
i) A külföldi boxerek származási bizonyítványa csak akkor kerül honosításra, ha az új tulajdonos vagy tartó a Magyar Köztársaságban rendelkezik állandó lakóhellyel és magyar állampolgár. Minden külföldrõl behozott német boxert a csipõizületi diszplázia-röntgen elvégzése után kell bejegyezni az NBK törzskönyvének megfelelõ osztályába, s rendelkeznie kell NBK-törzskönyvi számmal és tetoválási számmal (honosítási igény esetén).
5. Felnevelés
a) Saját felnevelés céljából egy szukánál ne maradjon 8-nál több kölyök. Amennyiben 8-nál több kölyök kerül felnevelésre, úgy a fajtának megfelelõ nevelés és a kölyök intenzív gondozása mellett biztosítani kell az anyakutya védelmét is. Amennyiben, egy almon belül 8-nál több kölyök kerül felnevelésre dajkakutya nélkül, az anyakutyára a tenyésztési szünet elõírásai vonatkoznak. Gondoskodni kell arról, hogy a tenyésztési felügyelõ bármikor látogatást tehessen.
b) Idegen szuka általi felnevelés is megengedett.
c) Az életképtelen vagy torzszülött kölyköket legkésõbb életük 7. napján állatorvosnak vagy szakképzett személynek fájdalommentesen el kell altatnia.
d) Minden kölyökbe be kell tetoválni a számára kijelölt kódjelzést. A tetoválásra legkorábban életének 7. betöltött hetét követõen kerülhet sor. Tíz hetes kor után a tetoválás kizárólag a kölyökkutyák narkotizált állapotában történhet.
6. Elválasztás az alomtól
a) Az alomtól történõ elválasztásra a kölykök betöltött 8. és 12. élethete között kerüljön sor. A törzskönyvbe történõ bejegyzést azonban a kölykök 52 napos életkora után lehet kérvényezni. A here 12. - 16. élethét közötti megkésett leszállását ismételt alomellenõrzéssel kontrollálni kell. Ennek a 16. élethétig meg kell történnie. Az ilyen alom egyedeinek törzskönyvezése - az ismételt ellenõrzés miatt - késleltetett. Az alombejelentõ lappal kérvényezi az illetékes Tenyésztési Felügyelõ a felvételt a törzskönyvbe. Ha a 16. hét leteltével normálissá vált a herék állapota vagy megállapításra került az egyheréjûség vagy a herék hiánya, úgy azt a tenyésztõnek jelentenie kell az illetékes Tenyésztési Felügyelõnek vagy a Területi Csoport Tenyésztési Felügyelõnek. Az érvényben lévõ Tenyésztési Szabályzat nem irányozza elõ az állatorvos által végzett herelehúzás lehetõségét.
b) A saját fedezõ kan tenyésztési felhasználását fedezési tanúval kell igazolni. Erre olyan szukák esetében is szükség van, amelyeket nem a tulajdonos vagy a tartó vezet a fedezõ kanhoz.
c) Az alom-elválasztás idõpontjában a kölyköknek tetovált, védõoltással ellátott és féregmentesített állapotban kell lenniük.
d) A tetoválás a kennel kódszámából, az alom betûjelzésébõl és a kölykök azon sorszámából adódik, amely az ABC szerinti kezdõbetûk alapján, elõször a kanok, azután a szukák szerinti sorrendben kerül meghatározásra.
7. A törzskönyv
a) A törzskönyv elnevezése: NBK törzskönyv (Nemzeti Boxer Klub, mint a magyarországi kynológiai csúcsszerv és az FCI tagja). A törzskönyv képezi a teljes boxertenyésztés alapját. Ebbe 1998 óta hézagmentes generációs sorrendben bejegyzésre kerül valamennyi, a tenyésztési szabályzat szellemében tenyésztett boxer. Csak teljes alom jegyezhetõ be a törzskönyvbe. A törzskönyvbe vezetési igény csak az NBK Törzskönyvezési Szabályzata alapján történhet. A törzskönyvi bejegyzések eljárása: A bejegyzést csak a tenyésztõ kérelme alapján a Tenyésztési Felügyelõn keresztül lehet kérelmezni. Minden törzskönyvi jelentkezést gondosan kitöltött alombejelentõ nyomtatványon kell benyújtani. Az alom bejegyzéséhez a Törzskönyvezési Osztály részére benyújtandó további dokumentumok az alombejelentõ nyomtatványon kerülnek megadásra. Az alombejelentõ Nyomtatvány másolati példányait a "kapják" lista alapján kell szétküldeni.
b) Kennelnév, kódszám, keresztnév. Minden, a törzskönyvbe bejegyzett boxer kennelnévbõl, kódszámból és keresztnévbõl álló egységet kap. Minden, egész éves NBK tagsággal rendelkezõ kérvényezõ számára biztosítható a kennelnév és annak védelme, ha a boxer-lapokban megjelent közzétételt követõ 4 héten belül jogos kifogást nem emeltek. A klub kennelnevet, csak NBK klubtag részére igazol és véd. A kennelnév-védelem iránti kérvényt írásos formában a helyi szervezet és a Területi Csoport Tenyésztési Felügyelõn keresztül kell a törzskönyvi hivatalnál benyújtani. Amennyiben az adott klubtag kilép az NBK-ból, kennelnevén több kutya nem törzskönyvezhetõ és az adott kennelnévre a védettségre vonatkozó szabályokat kell alkalmazni. Ismételt belépés esetén az adott kennelnév újra használhatóvá válik (tulajdonosa részére), kennelnév aktivizálási díj ellenében. Kennelnév-védelmet csak magánszemélyek részére nyújtanak. A nemzetközi kennelnév-védelem (FCI) bevezetése sürgõsen javasolt. A kennelnév átvételére irányuló indokolt kérvényt a helyi szervezeten keresztül kell engedélyeztetésre a Tenyésztési és Tenyésztési Kiválasztási Fõfelügyelõhöz benyújtani. A klub megszünteti a kennelnevet, ha a legutolsó 30 év alatt nem került sor tenyésztésre. Lemondás, a tulajdonos halála, vagy más módon történt megszûnés miatt szabaddá vált kennelnevet legkorábban 20 év elteltével szabad újra kiadni. A keresztnevet a tenyésztõ szabadon választja meg. A keresztneveket ABC-sorrend szerint kell megadni, melyek során a kennel elsõ alomjának mindig "A"-val kell kezdõdnie. Számok, betûk kettõs nevek és egyéb toldalékok használata nem megengedett. Azonos kennelbõl származó boxerek keresztnevei nem ismétlõdhetnek.
c) A származási okmányok. A származási okmányokat (német boxerek számára) a Nemzeti Boxer Klub Törzskönyvezési Osztály állítja ki. A származási okmányok a törzskönyvbõl készült kivonatok és tartalmazzák az adott egyed származási igazolását, valamint a tenyésztést érintõ fontos adatokat (az adott egyedre vonatkozóan). Bejegyzésre kerülnek az alom bejegyzéséig megszerzett teljesítmény-adatok és gyõztes címek. Eladáskor és minden tulajdonos váltáskor át kell adni a származási bizonyítványt. Külföldre történõ értékesítés esetén felkérésre be kell mutatni a Törzskönyvezési Osztály származási bizonyítványát a hazai kynológiai szövetség által történõ igazolás céljából. A költségeket a kérvényezõ viseli. Az elveszett származási bizonyítványok pótlására a Törzskönyvezési Osztály kérelem alapján másolatot állít ki. Fõtörzskönyvi rész (leírás a törzskönyvezési szabályzatban).
d) Melléktörzskönyvi rész (leírás a törzskönyvezési szabályzatban).
e) Regisztrációs nyilvántartás (leírás a törzskönyvezési szabályzatban).
8. Tenyésztõk
A Tenyésztési Szabályzat szellemében minden kan vagy szuka tulajdonosa vagy tartója tenyésztõnek minõsül abban az esetben, ha boxert használ fel tenyésztésre és állandó lakhelye és tenyészete a Magyar Köztársaságban van és nagykorú. A szuka tulajdonosa vagy tartója számára kennelnév-védelem szükséges. Csak az NBK tagjaként veheti igénybe a tenyészet gondozásához a rendelkezésre álló szervezeteket (pl. kennelnév-védelem, egyebek). 18 év alatti személy igénye esetén a szülõ, gondviselõ írásbeli nyilatkozata szükséges a felelõsségvállalás vonatkozásában.
a) Valamennyi tenyésztõ köteles a saját boxere feletti felügyeletet úgy kialakítani, hogy tenyésztési felhasználás esetén biztosítottak legyenek a kölykök törzskönyvbe történõ bejegyzésének elõfeltételei.
b) A fedezési aktust megelõzõen kötelesek a kan és a szuka tulajdonosai vagy tartói meggyõzõdni afelõl, hogy tenyésztésre történõ felhasználás valamennyi elõfeltétele teljesült.
c) A kan és a szuka tulajdonosa vagy tartója köteles a Törzskönyvezési Osztályt minden fedezési aktust követõen 72 órán belül fedeztetési igazolás beküldése útján tájékoztatni. Ezen határidõ be nem tartása esetén dupla nagyságú bejegyzési díjat kell felszámítani. A szuka tulajdonosa vagy tartója köteles a Tenyésztési Felügyelõt ugyanezen idõtartamon belül tájékoztatni.
d) Minden almot a következõ napon, legkésõbb azonban 3 napon belül jelenteni kell az illetékes helyi szervezet Tenyésztési Felügyelõ és a fedezõ tulajdonosa vagy tartója felé. Akadályoztatása esetén a jelentést a Területi Csoport Tenyésztési Felügyelõ felé kell eszközölni.
e) A kölykök állatkísérletekhez és állatkereskedõ részére történõ eladásához folytatott tenyésztése nem megengedett. A tenyésztõ köteles a vevõt a kölyökkel kapcsolatosan az igazságnak megfelelõen tájékoztatni és felé a felismerhetõ hiányosságokat közölni. A kölyök tenyésztõjének minõsül az anyakutya tulajdonos a megfogamzás napján. Ezen alapelv alól két kivétel megengedett: 1. Megfogant szuka eladása Megfogant szuka eladásakor az eladó szerzõdés útján átruházhatja a vevõre tenyésztési jogát. Errõl a megállapodásról a Törzskönyvezési Osztályt legkésõbb a szuka szülését megelõzõ 14 napon belül ajánlott levél útján kell tájékoztatni. 2. Szuka bérlése tenyésztési célból A szukák bérlése tenyésztési célból megengedett. A bérlõjét ismerik el a várt alom tenyésztõjeként abban az esetben, ha az írásbeli megkötött szerzõdést legkésõbb a szuka szülését megelõzõ 14 napon belül benyújtják a Törzskönyvezési Osztályhoz. (Szerzõdés nyomtatványokat a Törzskönyvezési Osztálynál kell beszerezni.) Ezzel a bérlõ átvállalja a tulajdonos kötelezettségeit.
f) A tenyésztõ köteles a boxert a fajta igényeinek megfelelõen tartani.
g) Amennyiben a szuka nem fogant meg és ezt a kan tulajdonosával vagy tartójával a várt születési napot követõ 14 napon belül közölték, úgy a fedezõ kan a szuka következõ tüzelésekor térítés nélkül áll rendelkezésre, amennyiben a szuka tulajdonosa vagy tartója nem változott meg. A kan eladásakor ez a kötelezettség az új tulajdonosra vagy tartóra is érvényes.
h) Kanok vagy szukák tulajdonosai vagy tartói kötelesek valamennyi tenyésztési folyamatot kennelkönyvbe bejegyezni.
9. Tenyésztési vezetés
A tenyésztésbeli iránymutató intézkedések és ezzel kapcsolatos tanácsadás és gondozás céljából a Klub az alábbi szervezeteket tartja fenn:
a) Tenyésztési Vezetõ A tenyésztési Vezetõ az alapszabály értelmében az Országos Tanácshoz tartozik. Feladatát képezi a teljes boxer tenyésztés felügyelete, beleértve a Törzskönyvezési Osztálybeli tevékenységét is. A Tenyésztési Vezetõ kooperál a Tenyésztési és Tenyésztési Kiválasztási Fõfelügyelõvel.
b) Tenyésztési és Tenyésztési Kiválasztási Fõfelügyelõ A Tenyésztési és Tenyésztési Kiválasztási Fõfelügyelõ személyét az NBK Elnöke nevezi ki. A Tenyésztési és Tenyésztési Kiválasztási Fõfelügyelõ jogában áll részt venni a bírói konferenciákon, amennyiben tenyésztési kérdések kerülnek megtárgyalásra. A Tenyésztési és Tenyésztési Kiválasztási Fõfelügyelõ ugyancsak felelõs a tenyésztés szempontjából döntõ fontosságú intézkedések meghozataláért, valamennyi, a tenyésztést érintõ kérdésben beleszólási és meghallgatási joggal rendelkezik. A Tenyésztési és Tenyésztési Kiválasztási Fõfelügyelõ jogosult a csípõizületi diszplázia-röntgennel kapcsolatos szabályozásokat kiadni.
c) Területi Csoport Tenyésztési Felügyelõ A Területi Csoport Tenyésztési Felügyelõket a területileg illetékes helyi szervezetek küldöttei választják meg, majd jóváhagyásra javasolják a Tenyésztési Vezetõ felé. A Területi Csoport Tenyésztési Felügyelõk mûködési területükön felelõsek a tenyésztésért, a Tenyésztési Felügyelõk oktatásáért, továbbképzéséért és koordinálásért, valamint a tenyészpróbák megszervezéséért.
d) Tenyésztési Felügyelõ (helyi szervezet) A Tenyésztési Felügyelõket a helyi szervezetek választják meg, akiket a Területi Csoport Tenyésztési Felügyelõn keresztül jóváhagyásra javasolnak a Tenyésztési Vezetõ felé. A Tenyésztési Felügyelõ részére évente ingyenesen rendelkezésre bocsátott tenyészkönyvek a helyi szervezet tulajdonát képezik és azokat az utód részére tovább kell adni. Különleges esetekben a helyi szervezet javaslatára és a Területi Csoport Tenyésztési Felügyelõ állásfoglalása és támogatása mellett a Tenyésztési Vezetõ megbízásos alapon Tenyésztési Felügyelõt alkalmazhat. A Területi Csoport Tenyésztési Felügyelõk jogosultak a Tenyésztési Vezetõ részére különleges igénybevételre Tenyésztési Felügyelõket javasolni. Ezeket a Tenyésztési Felügyelõket a Tenyésztési Vezetõ jóváhagyását követõen alkalmazhatja a Területi Csoport Tenyésztési Felügyelõ. A jóváhagyáshoz alapvetõen szükséges, hogy a jelölt 1. Legalább 3 almot a Területi Csoport Tenyésztési Felügyelõvel vagy a Területi Csoport Tenyésztési Felügyelõ részérõl megnevezett Tenyésztési Felügyelõvel közösen átvegyen, 2. kynológiai pályafutást mutasson fel.
Minden Tenyésztési Felügyelõnek ismernie kell a tenyészkönyvet és a klub valamennyi egyéb intézményét. A tenyésztés és a felnevelés kérdésében minden tag számára tanácsadással kell szolgálnia. A helyi szervezet Tenyésztési Felügyelõnek vagy akadályoztatása esetén a Területi Csoport Tenyésztési Felügyelõ által kijelölt helyettesnek minden almot meg kell tekintenie a szülést követõ 49. naptól kezdõdõen. A helyi szervezet Tenyésztési Felügyelõ felelõs az alombejelentõ nyomtatvány korrekt kitöltéséért, õ küldi el valamennyi, az alom átvételéhez szükséges dokumentumot a törzskönyvezési Osztály számára és az alombejelentõ nyomtatvány másolatait is õ juttatja el a "kapják" jegyzékben szereplõk részére. A Tenyésztési Felügyelõ saját almait csak a Területi Csoport Tenyésztési Felügyelõ vagy másik, általa megbízott Tenyésztési Felügyelõ veheti át. A Területi Csoport Tenyésztési Felügyelõ almait általa megbízott Tenyésztési Felügyelõ veheti át. Érvényes klubtagsággal nem rendelkezõ személy törzskönyveztetési igénye esetén, az illetékes területi csoport Területi Csoport Tenyésztési Felügyelõjének kell az adott almot ellenõriznie. A felmerülõ költségeket az alom tenyésztõje fizeti. Minden év december 31-ig a Területi Csoport Tenyésztési Felügyelõ részére az általános tenyésztési eseményekkel kapcsolatos állásfoglalást tartalmazó éves jelentést kell átadni. A Területi Csoport Tenyésztési Felügyelõ összefoglalja ezeket a jelentéseket és saját állásfoglalásával együtt adja tovább a Tenyésztési Vezetõ felé. A Tenyésztési Szabályzat elleni vétség gyanúja esetén írásban azonnal értesíteni kell a Területi Csoport Tenyésztési Felügyelõt. A Területi Csoport Tenyésztési Felügyelõ kötelessége a nyomozást lefolytatni és az összes dokumentumot saját állásfoglalásával együtt a Tenyésztési Vezetõ felé továbbítani. A tagokat felkérjük, hogy boxerük elhullását jelentsék be a Törzskönyvezési Osztálynak.
10. Fegyelmi intézkedések
A Tenyésztési Szabályzat elleni vétséget az Alapszabályzat 4. §-a 6. pontja szerint szankcionáljuk.
11. Végrehajtási rendeletek
A Tenyésztési és Tenyésztési Kiválasztási Felügyelõ Jogában áll a Tenyésztési Szabályzattal kapcsolatos végrehajtási rendeleteket kiadni.
|